بیمه بدنه خودرو نوعی بیمه اموال است که می تواند در صورت تصادف یا برخورد با وسیله نقلیه یا شی دیگری در صورت آسیب دیدن خودرو، خسارت تعمیرات خودرو شما را تا حد سقف تعهدات پوشش دهد. برخلاف بیمه شخص ثالث، بیمه نامه بدنه خودرو شما حتی اگر مقصر شناخته شوید خسارات را پوشش می‌دهد.

در حالی که این تعریف پوشش بیمه بدنه ممکن است به اندازه کافی ساده به نظر برسد، اما این بیمه می‌تواند برای طیف گسترده ای از انواع حوادث اعمال شود. به طور کلی، تصادم می تواند به طور بالقوه در شرایط زیر اعمال شود:

 • تصادفی که فقط ماشین شما را شامل می شود، مانند واژگون شدن
 • تصادف با جسم دیگری مانند تیر برق یا پیاده رو
 • تصادف با وسیله نقلیه دیگری، مانند تصادف یا برخورد شخصی با خودروی شما در حالی که خودرو در خیابان پارک شده است.

توجه داشته باشید که بیمه بدنه فقط خسارت وارده به خودرو را به شما بازپرداخت می‌کند و برای آسیب به وسایل نقلیه یا اشیاء دیگر یا صدمات بدنی ناشی از تصادف این بیمه هیچ مسئولیتی قبول نمی‌کند. در واقع این مسئول پوشش این نوع خسارات بیمه شخص ثالث خودرو است.

برای آشنایی کامل با انواع بیمه های خودرو مقاله ۴ نوع بیمه خودرو به همراه پوشش های آن را بخوانید.

بیمه بدنه خودرو چه چیزهایی را پوشش می‌دهد؟

می‌دانید که پوشش بیمه بدنه خودرو برای آسیب‌های خودرو در نتیجه برخورد با خودرو یا شی دیگری یا تصادفی که فقط خودروی شما را شامل می‌شود، اعمال می‌شود. اما هر حادثه منحصر به فرد است - بنابراین این بیمه دقیقا چه چیزی را پوشش می دهد؟

با بیمه بدنه، شما از حوادث ناشی از اشیاء یا خودروهای دیگر تحت پوشش هستید، اما در مورد سایر انواع خسارت چطور؟ اگر طوفان سبب شود که شیشه جلوی شما بشکند، یا اگر زلزله باعث کاهش افت قیمت خودرو شما شود، چه؟

در این موارد شما به بیمه بدنه نیاز دارید. خسارات وارده به خودروی شما در اثر سرقت، برخورد با حیوان، بلایای طبیعی و اغتشاشات مدنی همگی تحت پوشش بیمه بدنه هستند.

استثنائات بیمه بدنه خودرو‎

 1.  جنگ، شورش، حمله یا اعتصاب
 2.  خسارت‌ مستقیم یا غیر‌مستقیم به‌ دلیل انفجار هسته‌ای
 3.  خسارت‌ عمدی توسط بیمه‌گذار، ذی‌نفع یا راننده خودرو
 4.  تعقیب و گریز از پلیس
 5.  رانندگی بدون گواهینامه/ گواهینامه باطل شده/ گواهینامه غیر مرتبط با وسیله نقلیه
 6.  مستی و استفاده از مواد روان‌گردان و مخدرها در هنگام رانندگی و وقوع حادثه
 7.  بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر
 8.  حمل بار بیشتر از حد مجاز

آیا به پوشش بیمه بدنه نیاز دارم؟

ممکن است با خود فکر کنید: «من یک راننده مسئول هستم. آیا واقعاً به بیمه بدنه نیاز دارم؟» در حالی که قانون بیمه بدنه را الزامی نمی‌کند، اما همیشه یک گزینه هوشمندانه است. با وجود چیزهای زیادی در جاده که نمی‌توانید کنترل کنید، آیا واقعاً می‌خواهید ریسک پرداخت صدها هزار تومان از جیب خود را برای آسیب رساندن به خودروی خود پس از یک حادثه به عهده بگیرید؟

پوشش این بیمه نامه به شما کمک می‌کند از سرمایه خود محافظت کنید، به خصوص زمانی که با مسئولیت و پوشش های بیمه شخص ثالث همراه باشد. بیمه بدنه به ویژه برای رانندگان جدید، مانند جوانان که تجربه کمتری در جاده دارند، بسیار کاربردی است.

آیا بیمه بدنه خودرو الزامی است؟

داشتن بیمه بدنه مهم است، اما طبق قانون شما ملزم به داشتن آن نیستید. با این حال، اگر ماشین شما به طور کامل اقساط آن پرداخت نشده باشد، وام دهنده یا اجاره دهنده شما ممکن است از شما بخواهد که آن را تهیه کنید.

صرف نظر از این، بیمه کردن خودروی خود در برابر خسارات ناشی از تصادف همیشه ایده خوبی است، به خصوص اگر اغلب در حال رانندگی در مکان هایی پرخطر مثل جاده و بزرگراه ها هستید

بیمه بدنه خودرو

آیا بیمه بدنه سرقت را پوشش می‌دهد؟

در صورتی که سرقت قطعات خودرو باشد بیمه خسارت را جبران می‌کند، اما سرقت دیگر اموال جانبی داخل خودرو تحت پوشش قرار نمی‌گیرند.

آیا بیمه بدنه حوادث رانندگی اجاره ای را پوشش می دهد؟

اگر خودرو این بیمه را داشته باشد، در صورتی که خودرو آسیب ببیند، خسارت شما تحت پوشش قرار می‌گیرد. با این حال، پوشش های بیمه ماشین کرایه ای در شرکت های مختلف متفاوت است. برای اطلاع از جزئیات پوشش بیمه حتما با ارائه دهنده خودرو اجاره ای صحبت کنید.

آیا بیمه بدنه خسارت رانندگان دیگر را پوشش می دهد؟

خیر، پوشش برخورد فقط شامل خساراتی می شود که در صورت برخورد تحت پوشش به وسیله نقلیه بیمه گذار وارد می شود. اگر در تصادفی مقصر شناخته شوید، بیمه شخص ثالث شما ممکن است خسارات وارده به خودروی دیگر را پوشش دهد.

آیا بیمه حوادث ناشی از تصادف را پوشش می دهد؟

بستگی به نوع ضربه و اجرا دارد. اگر راننده در حین پارک با ماشین شما برخورد کند، سیاست بیمه نامه شما ممکن است خسارت وارده به ماشین شما را پوشش دهد. این بیمه طیف گسترده ای از حوادث را پوشش می دهد و می تواند افزودنی هوشمندانه برای بیمه نامه اتومبیل شما باشد.

محاسبه قیمت بیمه بدنه خودرو

محاسبه بیمه بدنه خودرو معمولا بر اساس، نوع، سال ساخت و ارزش روز خودرو انجام می‌شود. میزان حق بیمه در واقع به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مشخصات خودرو از جمله سال ساخت، نوع ، ارزش و کاربری آن
 • تعداد پوشش های اضافی بیمه نامه
 • مقدار تخفیف های بیمه بدنه

استعلام قیمت حق بیمه

قیمت بیمه بدنه نرخ مشخصی ندارد. قیمت پایه بیمه بدنه به ارزش خودرو بستگی دارد. همچنین این میزان بسته به پوشش‌های شرکت‌های بیمه مختلف، متفاوت است.

تعرفه نرخ بیمه بدنه در سال 140۲

در محاسبه قیمت بیمه بدنه سال 1401 هر چقدر خودرو گران‌قیمت‌ تر باشد، حق بیمه نیز افزایش می‌یابد. همچنین برای انتخاب پوشش‌ های اضافی بیشتری برای بدنه خودرو حق بیمه نیز مجددا افزایش می‌یابد.

تخفیف بیمه بدنه چیست؟

تخفیف‌های بیمه بدنه به 2 دسته اصلی و فرعی تقسیم می‌شوند. قابل توجه است که در تمامی شرکت‌های بیمه، برای خرید بیمه به صورت پرداخت نقدی و کامل 10% تخفیف برای بیمه‌گذار در نظر گرفته خواهد شد.

تخفیف های اصلی بیمه بدنه

برای خرید بیمه بدنه خودروهای صفر کیلومتری بین 20 تا 30 درصد تخفیف در پرداخت حق بیمه در نظر گرفته می‌شود.

برای خرید مجدد بیمه بدنه به ازای هر تعداد سالی که از بیمه بدنه خود برای پرداخت خسارات استفاده نکرده باشید، تخفیف به شما تعلق می‌گیرد که با عنوان تخفیف عدم خسارت شناخته می‌شود. این تخفیف عدم خسارت بیمه بدنه خودرو در بعضی از شرکت‌های بیمه 4 ساله و در برخی دیگر از شرکت‌ها 5 ساله است.

برای هر سال عدم استفاده از بیمه بدنه حدود 25% تخفیف در نظر گرفته می‌شود، که در برخی شرکت ها سقف تخفیف ها در سال چهارم با 60 درصد تخفیف و برخی دیگر در سال پنجم با نهایت تخفیف 70 درصدی است.

تخفیف های فرعی بیمه بدنه

 • تخفیف ارزش خودرو
 • تخفیف‌ گروهی
 • تخفیف خودرو وارداتی
 • تخفیف برخی از مشاغل
 • تخفیف‌ های مناسبتی برای زمان های خاص سال مثل اعیاد

از آنجایی که حتی ماهرترین رانندگان هر از گاهی ممکن است تصاف کنند و مجبور به انجام تعمیراتی برای خودرو خود شوند.  بهترین راه حل برای کاهش هزینه ها و سرمایه گذاری خرید بیمه بدنه خودرو است. البته استعلام قیمت دقیق آن نقش مهمی در یک خرید مناسب دارد.

شما می‌توانید با تماس با شماره ۰۹۹۱۰۸۲۰۷۸۸ با ما به عنوان مشاور بیمه خود برای استعلام قیمت بیمه بدنه خودرو ارتباط بگیرید.

منبع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *