دو خودرو که یکی زرد و یکی سفید است با یکدیگر تصادف کرده اند و دو راننده از خودرو خود پیاده شده اند و ایستاده منتظر افسر هستند در بالا لوگو مشاور بیمه آتنا قائمی وجود دارد و پایین کادر تیتر نرخ دیه و حق بیمه شخص ثالث در سال 1402 نوشته شده است.

سالانه با توجه به نرخ تورم و شاخص اعلام شده توسط بانک مرکزی، رئیس قوه قضاییه نرخ دیه و حق بیمه جدیدی را تعیین می‌کند.

با تعیین دیه ۱۴۰۲، برای افرادی که به‌دلایلی مثل تصادف با عابر پیاده محکوم به پرداخت دیه کامل می‌شوند، اینکه چه مبلغی را بسته به نوع آسیب فرد پرداخت کنند مشخص می‌شود.

توجه داشته باشید که دیه، یوم الادا است و اگر در سال‌های قبل محکوم به پرداخت دیه شده‌اید یا آسیبی دیده‌اید و می‌خواهید دیه بگیرید باید آن را با نرخ سال جدید حساب کنید. مبلغ جدید دیه از اول فروروین ۱۴۰۲ لازم‌ الاجرا است.

نرخ دیه ۱۴۰۲

 بر اساس اعلام قوه قضاییه نرخ دیه در سال جدید افزایش ۵۰% است. نرخ دیه در سال ۱۴۰۲ به نهصد میلیون تومان اعلام شده که این رقم در ماه های حرام به یک میلیارد و دویست میلیون تومان افزایش می یابد.

دیه کامل مرد در ۱۴۰۲

دیه کامل مرد امسال در ماه‌های غیر حرام یا عادی، نهصد میلیون تومان و در ماه‌های حرام یک سوم به میزان دیه اضافه می‌شود. در نتیجه دیه کامل مرد در ماه‌های حرام معادل یک میلیارد و دویست میلیون تومان است.

دیه کامل زن در ۱۴۰۲

در قانون هنگامی که مبلغ دیه، بیش از یک سوم دیه کامل باشد؛ دیه مرد دو برابر دیه زن تعیین شده است.

بر همین اساس، دیه کامل زن نیز در سال ۱۴۰۲، برابر با مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون تومان در ماه‌های غیر حرام و ششصد میلیون تومان در ماه‌های حرام است.

مقایسه نرخ دیه در سال 1401 با سال 1402

در سال 1401 نرخ دیه کامل برای ماه های عادی ششصد میلیون تومان تعیین شده بود که این مبلغ در ماه های حرام به  هشتصد میلیون تومان افزایش می یافت.

نسبت به نرخ دیه جدید تعیین شده توسط رئیس قوه قضائیه، از سال 1401 تا سال 1402 دیه کامل ماه های عادی سیصد میلیون تومان و ماه های حرام چهارصد میلیون تومان افزایش داشته است.

نرخ حق بیمه شخص ثالث 1402

حق بیمه شخص ثالث در سال 1402 با توجه به اینکه نرخ دیه افزایش 50 درصدی داشته، تنها 30% افزایش یافته که این میزان برای ماشین آلات کشاورزی 5% افزایش یافته است.

میزان حق بیمه شخص ثالث برای انواع وسیله نقلیه در صفحه نرخ حق بیمه شخص ثالث 1402 بیمه مرکزی مشخص شده است.

مقایسه نرخ حق بیمه شخص ثالث 1401 با 1402

در سال 1401 حق بیمه شخص ثالث برای خودرو های کمتر از 4 سیلندر، 2 میلیون و سیصد و 44 هزار تومان تعیین شده بود که امسال این مقدار به 3 میلیون و 47 هزار و دویست تومان افزایش یافته است.

می توان گفت این افزایش نسبت به سال قبل حدود 30% است.

تاثیر نرخ دیه بر بیمه شخص ثالث

سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث 2.5% مبلغ دیه هر سال در ماه حرام است. با افزایش نرخ دیه، حداقل تعهدات مالی شرکت‌های بیمه در بیمه شخص ثالث نیز افزایش می‌یابد.

بر همین اساس در صورت بروز حادثه مالی در شرایط زیر، نیازی به گزارش مقامات انتظامی و کروکی پلیس نیست.

  • خسارت مالی رخ داده تا مبلغ 20 میلیون تومان باشد.
  • هر دو طرف دارای گواهینامه باشند.
  • خسارت جانی اتفاق نیفتاده باشد.

همچنین با تغییر مقدار دیه، سقف ارزش خودروهای غیر متعارف در سال 1402 نیز تغییر خواهد کرد.

خودروهای غیر متعارف خودروهایی هستند که ارزش آنها بیش از نصف دیه آن سال باشد که در صورت داشتن خسارت، قاعده نسبی در مورد آنها اعمال می‌شود. درباره این نوع خودروها در مقاله خودرو های متعارف و غیر متعارف بیشتر بخوانید.

شما می‌توانید سوالات خود را از ما به عنوان مشاور بیمه خود همینجا در زیر همین پست بپرسید.

ماه‌های حرام شامل 4 ماه قمری محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه می‌باشد.

در محاسبه دیه، معمولا دادگاه مبلغ را به صورت درصدی از دیه انسان کامل تعیین می‌کند. بر اساس نرخ دیه 1402، امسال یک درصد دیه کامل در ماه های عادی برابر 9 میلیون تومان است.

برای مثال برای 20% دیه باید 180 میلیون پرداخت شود.

(1% بیمه امسال در ماه های حرام 12 میلیون تومان است.)

دیه کامل انسان 100% می‌باشد که نرخ آن برای امسال نهصد میلیون تومان تعیین شده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *