یک لپتاپ و که یک عینک و یک کاغذ که فردی درحال نوشتن روی آن است و یک ماشین حساب قرار دارد و در سمت چپ روی یک اسکرین کلمه فرانشیز بیمه نوشته شده است

فرانشیز بیمه که در واقع به عنوان مبلغی از جیب شما تعریف می‌شود که باید برای خسارت تحت پوشش پرداخت کنید. بسته به نوع سیاست بیمه در هر صورت شما ممکن است مجبور باشید مقداری از خسارت تحت پوشش را پرداخت کنید. شما معمولاً هنگام خرید بیمه نامه می‌توانید این مقدار را انتخاب کنید.

فرانشیز بیمه چیست و چگونه کار می‌کند؟

به طور ساده به هزینه ای باقیمانده خسارت که فرد باید از جیب خود بپردازد فرانشیز گفته می‌شود. هرچه میزان فرانشیز شما کمتر باشد میزان هزینه ای که باید از جیب خود بپردازید کمتر خواهد بود.

هنگام خرید بیمه، متوجه خواهید شد که مبالغ کسر از بیمه نامه ای به بیمه نامه دیگر متفاوت است. بین فرانشیز و نرخ بیمه شما همبستگی وجود دارد. اگر فرانشیز بالاتری داشته باشید، حق بیمه شما کمتر خواهد بود. برعکس، با فرانشیز کمتر، حق بیمه شما نیز احتمالا بیشتر است.

به خاطر داشته باشید که فرانشیزهای بیمه بر اساس ریسک مالی است. اگر فرانشیز بالاتری را انتخاب کنید، نرخ کمتری را پرداخت خواهید کرد، اما همچنین مسئولیت مالی بیشتری را برای هزینه‌هایی که باید برای یک خسارت بپردازید، بر عهده

انواع فرانشیز بیمه

1. فرانشیز با نرخ مشخص

معمولا فرانشیز به صورت عدد و رقمی ثابت مشخص شده در بیمه‌نامه آورده می‌شود و همان مقدار از خسارت را بیمه‌گذار پرداخت می‌کند. در این نوع بیمه، سقف مشخصی برای پرداخت‌های بیمه در نظر گرفته می‌شود و هرگز مبلغی بیشتر از آن از بیمه‌گذار دریافت نمی‌شود.

2. فرانشیز درصدی از مبلغ مورد بیمه

در نوعی از بیمه‌ها، فرانشیز به عنوان درصدی از مبلغ بیمه در نظر گرفته می‌شود و هر چه‌ مبلغ مورد بیمه بالاتر باشد، به همان نسبت فرانشیز بیشتری نیز باید بیمه‌گذار پرداخت کند.

3. فرانشیز‌ها به عنوان درصد ثابتی از خسارت

گاهی اوقات فرانشیز به عنوان مبلغی ثابت معین نمی‌شود و درصدی مشخص از خسارت را به فرانشیز اختصاص می‌دهند که عموما مبلغی ناچیز است. هر اندازه‌ای که خسارت مبلغ بیشتری داشته باشد، فرانشیز بیشتری به آن تعلق می‌گیرد و مبلغ بیشتری را خود فرد خسارت دیده پرداخت می‌کند و برعکس.

برای مثال اگر فرانشیز بیست درصد باشد، در یک خسارت یک میلیون تومانی مبلغی معادل دویست هزار تومان را فرد بیمه شده پرداخت می‌کند. اگر در همین شرایط یکسان فرد بیمه شده ده میلیون تومان خسارت دیده باشد، دو میلیون تومان از هزینه‌ها را خود او پرداخت خواهد کرد.

4. فرانشیز ترکیبی

در انواع بسیاری از بیمه‌ها، فرانشیز به صورت ترکیبی معین می‌شود. به این صورت که از سقف خسارت و درصد فرانشیز برای محاسبه خسارت پرداختی استفاده می‌شود.

فرانشیز بیمه های مختلف

فرانشیز بیمه خودرو

فرانشیزهای بیمه خودرو برای هر خسارتی که وارد می کنید اعمال می شود، به این معنی که هر بار که درخواستی را ثبت می‌کنید، فرانشیز ذکر شده در بیمه نامه خود را پرداخت می‌کنید.

اگر خسارات به آستانه فرانشیز نرسد، هزینه‌ها را از جیب خود پرداخت خواهید کرد. معمولاً، شما فقط برای پوشش جامع و برخورد خود کسر می‌پردازید، اما برخی از خسارت های جامع ممکن است نیازی به کسر نداشته باشند.

فرانشیز بیمه اموال

فرانشیزهای بیمه صاحبان خانه، اجاره نشینان و... مشابه فرانشیزهای خودکار هستند - هر بار که درخواستی را ارائه می کنید، فرانشیز پرداخت می کنید. از آنجایی که خسارات وارده به خانه شما گران‌تر است، پرداخت فرانشیز کمتر می‌تواند هزینه‌های بیشتر از جیب شما را کاهش دهد و ضربه مالی تعمیرات را کاهش دهد.

فرانشیز بیمه سلامت

برخلاف فرانشیزهای خودرو و اموال، فرانشیز بیمه درمانی شما مبلغی است که باید قبل از پرداخت بیمه برای اکثر انواع مراقبت از جیب خود خرج کنید. پس از دریافت فرانشیز، بیمه شما شروع به پرداخت بخشی از هزینه های درمانی تحت پوشش شما می کند.

برخی از بیمه های درمانی ممکن است حتی برای دسته‌های خاصی، مانند مراقبت‌های درون شبکه یا خارج از شبکه، فرانشیز جداگانه داشته باشند. فرانشیزهای بیمه درمانی به صورت سالانه اعمال می شود، به این معنی که فرانشیز شما با تمدید بیمه نامه بازنشانی می شود.

به عنوان مثال، اگر مبلغ 1 میلیون تومان فرانشیز داشته باشید و این مقدار را در طول سال برای مراقبت های پزشکی هزینه کنید، بیمه شما شروع به پرداخت بخشی از صورتحساب های پزشکی تحت پوشش بعدی تا پایان سال می کند. سال بعد، فرانشیز شما دوباره اعمال خواهد شد و قبل از اینکه بیمه شما شروع به پوشش این هزینه ها کند، باید 1 میلیون تومان را بپردازید.

توجه داشته باشید که اکثر بیمه نامه ها دارای حداکثر محدودیتی هستند که بیش از آن بیمه گر شما به طور کلی 100٪ صورتحساب های پزشکی واجد شرایط شما را پوشش می‌دهد. علاوه بر این، برخی از هزینه ها ممکن است توسط یک طرح بیمه درمانی پوشش داده شود، صرف نظر از اینکه آیا فرانشیز را برآورده کرده اید یا خیر.

درباره نحوه عملکرد بیمه های درمانی و تکمیلی در مقاله بیمه تکمیلی چیست و چه پوشش هایی دارد؟ بیشتر بخوانید.

انواع بیمه دیگر

فرانشیزها برای انواع دیگر بیمه ها و حتی برخی از طرح های حمایتی نیز اعمال می شود. در اینجا چند نوع بیمه/طرح دیر و نحوه عملکرد فرانشیز آنها آورده شده است:

بیمه قایق و موتور سیکلت: همه دارای کسرهایی هستند که ممکن است برای ادعاهای ثبت شده تحت پوشش جامع و برخورد اعمال شود. در برخی موارد، فرانشیز ممکن است برای خسارت اموال رانندگان بیمه نشده و ادعاهای پوشش حفاظت از صدمات شخصی اعمال شود.

بیمه حیوانات خانگی: به طور معمول شامل فرانشیز سالانه مانند بیمه درمانی است.

قطعا انواع فرانشیز بیمه نسبت به نوع بیمه، فرد بیمه شده و حتی میزان خسارت تفاوت خواهد داشت. با مطالعه دقیق نوع فرانشیز و محاسبات شخصی، هرکسی می‌تواند بهترین نوع بیمه را متناسب خودش انتخاب کند.

البته شما همیشه می‌توانید به ما به عنوان مشاور بیمه خود برای انتخاب بهترین نوع بیمه مراجعه کنید. شما می‌توانید با شماره 09910820788 برای گرفتن مشاوره تماس بگیرید.

منبع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *