چندین آدمک چوبی کوچک که زیر یک چتر قرمز که در دست یک فرد است قرار گرفته است در پایین کادر تیتر نحوه مشاهده و دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی بیمه ایران نوشته شده است.

اکثر ما به علت هزینه‌های سرسام‌آور و گزاف درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز دیگر چه خصوصی و چه دولتی، بیمه درمان تکمیلی را برای خود و خانواده مان تهیه کرده ایم تا در پرداخت این هزینه ها پشتوانه ما باشند. در این مقاله نحوه دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی بیمه ایران را برای شما توضیح داده ایم، تا شما بتوانید به راحتی اینکار را انجام دهید.

اما ابتدا بیایید با بیمه تکمیلی بیشتر آشنا شویم.

بیمه تکمیلی چیست؟

بیمه تکمیلی در واقع برای "تکمیل" طرح های بیمه درمانی معمولی طراحی شده است.

بیمه های تکمیلی جایگزین بیمه درمانی نیستند و هدف از آنها پوشش هزینه های مراقبت های درمانی است که توسط یک طرح بیمه درمانی معمولی پوشش داده نمی شود.

این بیمه نامه پوشش های اضافی برای نیازهایی خاص مانند هزینه های درمانی دندان، بینایی و مراقبت های طولانی مدت نیز ارائه می‌کند.

بیمه درمان تکمیلی هزینه های مراقبت های پیشگیرانه، جراحی ها، قرار ملاقات با پزشک، نسخه ها، مراقبت های فوری و موارد دیگر را پوشش می دهد. البته بسیاری از هزینه ها توسط بیمه درمانی تحت پوشش قرار می گیرند، اما تمام هزینه های احتمالی مراحل درمان را پوشش نمی دهد. بیمه تکمیلی می تواند اکثر این شکاف ها را پر کند.

برای آشنایی کامل با این نوع بیمه نامه مقاله بیمه تکمیلی چیست و چه پوشش هایی دارد؟ را بخوانید.

حال به اینکه چگونه باید برای دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی اقدام کرد می‌پردازیم.

روش های دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی:

به طور کلی 2 روش اساسی برای دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی بیمه ایران وجود دارد.

1. روش آنلاین و مستقیم:

در روش مستقیم، شما با مراجعه به مراکز و بیمارستان‌های طرف قرارداد با بیمه ایران می‌روید و از خدمات درمانی استفاده می‌کنید. مراکز درمانی طرف قرارداد از طریق سیستم آنلاین سدا با استفاده از کد ملی شما به اطلاعات و جزئیات بیمه درمان تکمیلی شما دسترسی پیدا می‌کنند و به شما خدمات درمانی لازم را ارائه می‌دهند.

در این روش هیچ هزینه‌ای به‌جز فرانشیز از شما دریافت نمی‌شود.

2. روش آفلاین یا غیرمستقیم:

در این روش هنگامی که به مراکزی که طرف قرارداد بیمه ایران نیستند، مراجعه می‌کنید و هزینه‌های پزشکی‌ را خودتان به تنهایی پرداخت می‌کنید.

باید پس از اتمام مراحل درمان مدارک و اسناد مربوط به بیمارستان را به شرکت بیمه تحویل دهید و بعد از بررسی‌های لازم که احتمالاً تا یک هفته طول می‌کشد، مبلغ تعیین‌شده به‌حساب شما واریز می‌شود.

اگر به مراکزی که طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی نیستند مراجعه کردید، برای دریافت سهم سازمان تأمین اجتماعی از هزینه‌های  پرداخت شده، باید صورت‌ حساب خود را به سازمان تأمین اجتماعی تحویل دهید تا مورد بررسی قرار بگیرد.

این بررسی سازمان معمولاً تا یک ماه طول می‌کشد و بعد از آن سهم سازمان از هزینه ها به حساب‌ شما واریز می‌شود. شما می‌توانید گواهی پرداخت وجه را از مرکز درمانی دریافت کرده و به شرکت بیمه درمان تکمیلی ایران تحویل دهید و مبلغ تعهد شده را دریافت کنید.

بهتر است از روش مستقیم برای دریافت هزینه های درمان بیمه تکمیلی استفاده کنید، چرا که هزینه‌ای اضافه پرداخت نمی‌کنید، و در این روش از تخفیف‌های خوبی می‌توانید بهره مند شوید.

دریافت هزینه‌های درمان بیمه تکمیلی در مراکز طرف قرارداد بیمه ایران

  1.  به مراکز درمانی طرف قرارداد بیمه‌گر پایه خود (خدمات درمانی، تأمین اجتماعی، بیمه سلامت ایرانیان و…) مراجعه کنید.
  2. در مرحله بعد شما باید به بخش پذیرش بیمارستان مراجعه کنید و کد‌ملی خود را ارائه دهید. (می‌توانید دفترچه بیمه‌گر اول خود را هم نشان دهید). در اینجا خود را به‌عنوان بیمه‌شده بیمه تکمیلیِ ایران معرفی کنید.
  3. تمامی هزینه‌های درمانی شما در این مراکز از طرف بیمه‌گر اول و بیمه ایران، البته تا سقف تعهد شده که در قرارداد ذکر شده، به شما پرداخت می‌شود و نیازی نیست هیچ هزینه‌ای پرداخت کنید.

دریافت هزینه‌های درمان در مراکز غیر طرف قرارداد بیمه ایران

  1. در صورت مراجعه به مراکزی که طرف قرارداد بیمه ایران نیستند اقدامات درمانی لازم را دریافت می‌کنید و هزینه های آن را خودتان پرداخت می‌کنید.
  2. مدارک درمانی خود را  در کمتر از گذشت 20 روز از دریافت خدمات درمانی، به بیمه‌گر درمان تکمیلی ایران، تحویل می‌دهید.
  3. سهم بیمه درمان تکمیلی بیمه ایران را بعد از ۱۰ روز دریافت خواهید کرد.

برای خرید بیمه درمان تکمیلی از هر شرکتی، بهتر است اطلاعات کامل هر شرکت را دریافت و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین خرید را داشته باشید. شما با تماس با شماره ۰۹۹۱۰۸۲۰۷۸۸ می‌توانید از ما به عنوان مشاور بیمه خود برای مناسب ترین بیمه با شرایط خود کمک بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *