دو فرد در حال قرار داد بستن که دست یکدیگر را به نشانه توافق گرفته اند و در کنار آن روی میز یک نماد عدالت و یک پوتک قاضی قرار دارد و پایین کادر تیتر شرایط و پوشش بیمه مسئونلیت وکلا نوشته شده است

حتی باتجربه ترین وکیل نیز ممکن است مرتکب اشتباهی شود که می‌تواند‌ منجر به شکایت گران قیمت شود. بنابراین بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا بیمه ای واجب برای پوشش  اینطور خسارت هاست که در ادامه درباره پوشش های آن و چرا شرکت های حقوقی برای محافظت از خود در برابر خطر به آن نیاز دارند، توضیح می‌دهیم.

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا  که برای پوشش خطاها و اشتباهات تهیه می‌شود، شرکت های حقوقی را در برابر ادعاهای قصور پرهزینه یا سهل انگاری محافظت می‌کند. موکلین ممکن است علیه وکلای خود به دلیل اشتباهات خاص، مانند ثبت نامناسب اسناد و سایر انواع نادیده گرفتن که می تواند منجر به پرداخت خسارت های عمده شود از شرکت حقوقی شکایت کنند.

این بیمه مانند تمام بیمه های مسئولیت حرفه ای عموماً هزینه های حقوقی خاصی را پوشش می‌دهد، از جمله خسارت مالی وارد شده توسط اشخاص ثالث که ناشی از اعمال، اشتباهات و کوتاهی هایی در هنگام ارائه خدمات حقوقی حرفه ای است.

درباره بیمه مسئولیت حرفه ای در مقاله بیمه مسئولیت چیست و 3 دسته بندی کلی آن بخوانید.

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا چه چیزی را پوشش می‌دهد؟

هر کسب و کاری با درگیر شدن در عملیات روزانه خود با خطراتی مواجه است. و هر کسب‌ و کاری که خدماتی را به مشتریان ارائه می‌کند باید دارای پوشش مسئولیت حرفه‌ای باشد – نه فقط شرکت‌های حقوقی، بلکه آژانس‌های املاک، آژانس‌های بیمه و سایر انواع شرکت‌های خدماتی.

هنگامی که یک موسسه حقوقی با پذیرش پرونده موکل بالقوه موافقت می‌کند، اگر نتایج نتواند موکل را راضی کند یا موسسه حقوقی مرتکب اشتباه شود، موکل می‌تواند به دلیل سهل انگاری از موسسه حقوقی شکایت کند.

80% از وکلا در مقطعی در طول حرفه خود با شکایت مواجه می‌شوند، حتی زمانی که به ظاهر همه چیز را به درستی انجام داده باشند.

به عنوان مثال، یک مشتری ممکن است از تسویه حساب خود ناراضی باشد و تصمیم بگیرد وجوه اضافی را از شرکت حقوقی دنبال کند. در مقابل، شرکت حقوقی ممکن است سهواً پرونده موکل را به موقع تشکیل ندهد یا آن را در حوزه قضایی اشتباه تشکیل دهد.

اگر موکل بتواند ثابت کند که مؤسسه حقوقی مرتکب تخلف شده است، ممکن است مؤسسه ملزم شود که تمام وجوهی را که دریافت کرده است، به غیر از خطای مؤسسه، جبران کند. برخی از این نوع دعاوی گران قیمت می‌توانند شرکت را به طور کامل ورشکست کنند یا دارایی های وکیل فردی را از بین ببرند.

پوشش های این بیمه نامه:

 1. قصور قانونی، مانند ادعاهایی که نشان می‌دهد شرکت در انجام وظایف خود به لحاظ اخلاقی و/یا حرفه ای شکست خورده است. به عنوان مثال می توان به توصیه های سهل انگارانه منجر به نقض یا قرار دادن مشتری در معرض تضاد منافع ادراک شده اشاره کرد.
 2. از دست دادن ضرب‌الاجل‌ها به دلیل عدم تشکیل پرونده به موقع طبق قوانین یک ایالت یا حوزه قضایی خاص. این امر به ویژه در موارد آسیب شخصی رایج است.
 3. نقض قرارداد - هنگامی که وکیل به توافق نامه نگهدارنده امضا شده یا نامه نامزدی که به مشتری ارائه کرده است احترام نمی گذارد.

برخی از پوشش های خاص که به طور معمول در قرارداد بیمه نامه درج نشده است:

 1. محصول غیر قابل پذیرش متناسب با هر ریسک فردی
 2. تعریف گسترده خدمات حرفه ای
 3. تعریف گسترده بیمه شده، از جمله پیمانکاران مستقل
 4. پوشش دادرسی انضباطی
 5. پوشش آسیب های شخصی
 6. کمک قبل از ادعا و بازپرداخت هزینه
 7. وکیل مدافع از پیش تأیید شده برای شرکت های منتخب
 8. پوشش احضاریه
یک خانوم نماینده بیمه در حال بستن قرارداد بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا با یک مرد وکیل است

خسارات خارج از تحت پوشش بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا

 • خسارات ناشی از عمد و تقلب بیمه‌گذار، کارکنان، نمایندگان و شرکای آن
 • خسارات ناشی از انفجار اتمی، تشعشعات رادیو اکتیو و سایر عوامل این چنینی
 • خسارات ناشی از جنگ، انقلاب، شورش، اعتصاب و سایر عوامل این چنینی
 • خسارات مربوط به مسئولیت مدنی ناشی از قراردادهایی که بیمه‌گذار با دیگران (غیر از موکلین) منعقد کرده است

شرایط عمومی بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلا

تمام خسارات مالی که در این بیمه‌نامه اتفاق می‌افتد، دارای فرانشیز است و بر اساس میزان فرانشیز درج شده در هر بیمه نامه، در زمان خسارت برای بیمه‌گذار منظور می‌شود. همچنین اگر خواسته دعوی یا حکم دادگاه بیشتر از حداکثر میزان تعهد درج شده در شرکت بیمه‌گر باشد، شرکت بیمه نسبت به مازاد این مبلغ هیچ‌گونه مسئولیت و تعهدی نخواهد داشت.

همچنین بهتر است بدانید که فرد بیمه گذار موظف است تا هرگونه اوراق قضائی مربوط به هر دعوی مرتبط با موضوع این قرارداد را بلافاصله و حداکثر ظرف مدت ۴۸ ساعت به شرکت بیمه ارسال کند.

در صورت تاخیر در ارائه مدارک، شرکت بیمه‌گر هیچ‌گونه تعهدی در قبال خسارت وارده نخواهد داشت. البته تعهدات شرکت بیمه در این نوع بیمه نامه، محدود به داخل کشور است؛ بنابراین در خارج از کشور و مناطق محدود شده در شرایط خصوصی بیمه نامه، پوششی را برای بیمه‌گذار در نظر نگرفته است.

مدت زمان بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری

مدت زمان قرارداد این بیمه نامه 1 سال است و در صورتی‌ که هر یک از طرفین تا پانزده روز قبل از پایان مدت قرارداد نظر خود را مبنی بر فسخ آن اعلام نکنند، قرارداد خودبه‌خود برای مدت مشابه تمدید می‌شود و بیمه‌گذار موظف به پرداخت حق بیمه خواهد بود.

اعتبار بیمه‌نامه منوط به پرداخت حق بیمه توسط بیمه‌گذار است.

در چه صورتی بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا فسخ می‌شود؟

بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا ممکن است قبل از پایان مدت قرارداد، از طرف بیمه‌گذار یا از طرف شرکت بیمه‌گر با اخطار قبلی و کتبی ۲۰ روزه فسخ شود. موضوعات زیر، از مواردی هستند که می‌توانند منجر به فسخ بیمه مسئولیت حرفه‌ای وکلای دادگستری شوند:

 • عدم انجام تعهدات درج شده در بیمه نامه به غیر از موارد فورس ماژور این حق را به شرکت بیمه می‌دهد که قرارداد را فسخ کند و حق درخواست برای جبران خساراتی که ممکن است اتفاق بیفتد را از بیمه‌گذار بگیرد.
 • جبران هرگونه خسارتی که براثر کتمان واقعیت از طرف فرد بیمه‌گذار اتفاق بیافتد، بر عهده شرکت بیمه نخواهد بود و سر زدن چنین خطایی از سوی وکیل، بیمه نامه را باطل می‌کند.
 • در نهایت اگر در طول داشتن بیمه نامه تشدید خطر اتفاق بیفتد و بیمه‌گذار موضوع را به شرکت بیمه اطلاع ندهد و نخواهد حق بیمه اضافی را بپردازد، بیمه نامه فسخ خواهد شد.

حق بیمه بیمه مسئولیت حرفه ای وکلا چقدر است؟

مانند سایر انواع پوشش های بیمه، عوامل زیادی تعیین کننده مقدار حق بیمه یک بیمه نامه هستند. مکان شرکت حقوقی یک مثال است، زیرا ممکن است بیمه در برخی مناطق شهری یا حتی برخی از استان ها گران‌تر باشد.

حوزه‌های عملی که ریسک بیشتری را در بر می‌گیرد، مانند شرکت‌های حقوقی که به اوراق بهادار، مالکیت معنوی، یا پرونده‌های قصور پزشکی رسیدگی می‌کنند، ممکن است حق بیمه دریافتی بیشتری را بپردازند.

بعلاوه تعداد دعاوی قبلی و شدت و درجه تقصیر موسسه حقوقی نیز ممکن است هزینه بیمه را افزایش دهد. به همین ترتیب، شرکت هایی که هیچ ادعایی علیه خود نداشته اند، می‌توانند با نرخ های پایین تری این بیمه را خریداری کنند.

حال که با این بیمه نامه به طور کامل آشنا شدید، می‌توانید در صورت ایجاد سوال و نیاز به همراهی با ما به عنوان مشاور بیمه خود با شماره ۰۹۹۱۰۸۲۰۷۸۸ تماس بگیرید.

منبع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *