یک طرح دیجیتال خودرو بین دو دست یک فرد با عنوان 4 نوع بیمه خودرو به همراه پوشش های آن

 از نظر قانونی هر مالک خودروای، موظف به داشتن بیمه خودروست. بیمه نامه های خودرو در صورت بروز تصادف از شما به صورت مالی حمایت می کنند. و برخی از انواع آن مثل بیمه شخص ثالث، نیز هزینه های ناشی از صدمات به افراد دیگر را نیز پوشش می دهند.

اگر شما صاحب یک ماشین مناسب برای رانندگی هستید، از نظر قانونی حداقل به یک سطح اولیه پوشش به نام بیمه شخص ثالث نیاز دارید، حتی اگر از آن استفاده نکنید.

رانندگی کردن بدون بیمه ممکن است، سبب جریمه شدن و کسر حداقل شش امتیاز در گواهینامه یا حتی محرومیت از رانندگی بشود. همچنین ممکن است اتومبیل شما را به پارکینگ منتقل کنند.

بطور کلی بیمه های خودرو پوشش های زیادی را در بر میگیرند که در ادامه با انواع این بیمه نامه و پوشش های آن آشنا خواهید شد.

انواع بیمه خودرو

یک ماشین زیر دو دست یک فرد به نماد بیمه خودرو

بیمه های خودرو به عنوان محافظی برای رفاه مالی و وسیله نقلیه شما در صورت تصادف، سرقت یا سایر حوادث خارج از کنترل شما عمل می کند. شرکت های بیمه، می توانند هزینه تعمیرات وسیله نقلیه، هزینه های پزشکی و خسارات یا صدماتی را که به راننده دیگری وارد می کنید بپردازند. برای آشنایی بهتر با شرکت های بیمه خوب، مقاله 8 تا از بهترین شرکت های بیمه ایرانی رو مطالعه کنید.

به خاطر داشته باشید که بیمه نامه های خودرو هزینه های تعمیر و نگهداری یا فرسودگی عمومی را پوشش نمی دهند.

انواع بیمه نامه های خودرو:

  1. بیمه بدنه خودرو

  2. بیمه شخص ثالث

  3. بیمه حوادث راننده

  4. بیمه خودرو بین الملل

  1. بیمه بدنه خودرو

یک خودرو که با سپر جلو با سپر عقب یک ماشین دیگر تصادف کرده است

بیمه های بدنه، به این صورت هستند که بیمه گذار در مقابل پرداخت مبلغی به عنوان حق بیمه در صورت آسیب دیدن اتومبیل شما بخاطر خطرات تحت پوشش، مبلغی را به عنوان خسارت دریافت خواهید کرد.

به طور کلی اتومبیل هایی که جهت پوشش بیمه بدنه قرار می گیرند در ابتدای امر بایستی قابلیت پوشش بیمه بدنه را دارا باشند. کلیه مالکان اتومبیل ها و یا اشخاصی که در قبال اتومبیل مسئولیت دارند و اتومبیل از سوی مالک به آنها تحویل داده شده است به این بیمه نامه نیاز دارند.
این بیمه نامه اتومبیل شما را در مقابل خطراتی همچون آتش سوزی، سرقت کلی، خساراتی که در جریان نجات و یا انتقال موضوع بیمه به آن وارد شود و ... تحت پوشش قرار میدهد.

بیمه بدنه چه خسارت هایی را پوشش می دهد؟

  • حادثه: خسارتی که از برخورد با یک جسم ثابت یا متحرک یا برخورد اجسام دیگر به خودرو وارد می شود.
  • آتش سوزی: خسارتی که در اثر آتش سوزی، صاعقه و یا انفجار به اتومبیل و یا لوازم یدکی اصلی همراه آن وارد گردد.
  • سرقت کلی: در صورتی که خودرو دزدیده شود و یا در اثر عمل دزدی یا شروع به دزدی آسیب ببیند و  یا به وسایل اضافی آن خسارت وارد شود.
  • خسارت باتری و لاستیک های چرخ اتومبیل که در اثر هر یک از خطرات بالا ایجاد شده تا پنجاه درصد قیمت نو قابل پرداخت است.

پوشش های اضافی:

هزینه‌های متعارفی که بیمه‌گذار برای خسارت های وارد شده به اتومبیل و جلوگیری از توسعه خسارت و نیز انتقال خودرو خسارت دیده به نزدیک‌ترین محل مناسب برای تعمیر آن پرداخت می‌نماید حداکثر تا بیست درصد کل خسارت وارده قابل جبران خواهد بود.

2. بیمه شخص ثالث

یک خانوم که جلوی خودرو خود که با خودرو فرد دیگر تصاف کرده است نشسته

بیمه شخص ثالث، طبق قانون برای همه دارندگان وسایل نقلیه الزامی و اجباری است. این نوعی پوشش بیمه است که بیمه‌گر را در برابر آسیب به وسیله نقلیه شخص ثالث، اموال شخصی و حتی صدمات فیزیکی محافظت می‌کند.

تمامی اطلاعات درباره این بیمه را در مقاله بیمه ی شخص ثالث می توانید بخوانید.

3. بیمه حوادث راننده

یک راننده خانم که پست فرمون نشسته از بیمه خودرو خود راضی است.

 این بیمه نامه برای رانندگان، مخصوصا رانندگان بین جاده ای بوجود آمده است. اگر تصادف جاده ای داشته باشید، این بیمه هزینه های درمانی ناشی از آن را به شما پرداخت می‌کند و در صورت بروز ناتوانی دائمی (یا اگر تصادف منجر به فوت شما شود) به وارثه شما کمک می کند. و حتی اگر طرف دیگری در حادثه دخیل نباشد، غرامت پرداخت خواهد شد.

البته برای تصادف های شهری این بیمه پوششی در نظر نمیگیرد. برای پوشش آن نوع از تصادفات، بیمه شخص ثالث معمولا در نظر گرفته می‌شود. این بیمه یک بیمه نامه جداگانه نیست و در واقع از زیر شاخه های بیمه شخص ثالث است.

4. بیمه خودرو بین الملل

یک عکس کاغذی که بین دو دست به نماد بیمه خودرو قرار دارد

بیمه خودرو بین‌الملل که با اصطلاح عام کارت سبز نیز از آن یاد می شود، نوعی بیمه شخص ثالث است که در سطح بین الملل اعتبار دارد. این بیمه نامه برای افرادی که قصد سفر با اتومبیل خود به کشورهای خارجه را دارند، الزامی است.

رانندگانی که به طور موقت قصد عبور و تردد در کشورهای مشخص در منطقه جغرافیایی خاصی را دارند، باید این بیمه را تهیه کنند. کارت سبز خودرو در صورت بروز تصادف در مرزها یا داخل کشورهای دیگر به جبران خسارت‌ها می‌پردازد.

پوشش های این بیمه دقیقا مشابه به پوشش بیمه شخص ثالث است.

بیمه های خودرو چه مواردی را پوشش نمی دهند؟

این بیمه نامه ها، فرسودگی و خراب شدگی را تحت پوشش قرار نمی دهند. بعلاوه خساراتی که افرادی که به طور منظم با ماشین شما رانندگی می کنند اما در بیمه نامه شما از آنها ذکر نشده است، به خودرو شما وارد می کنند پوشش داده نمی شود.

با این حال، گاهی اوقات می‌توانید پوششی اضافه کنید یا یک خط‌مشی یا گارانتی جداگانه بخرید تا مواردی را پوشش دهد که خط‌مشی خودکار شما انجام نمی‌دهد.

حق بیمه خودرو چیست؟

یک خودرو اسباب بازی کوچ آبی زیر دست های یک فرد به نشانه بیمه خودرو

حق بیمه خودرو شما مبلغی است که به شرکت بیمه خود در ازای پوشش پرداخت می کنید. شما معمولاً این امکان را دارید که حق بیمه خود را ماهانه یا به طور کامل پرداخت کنید.

فرانشیز بیمه خودرو چیست؟

فرانشیز شما هزینه ای است که قبل از پرداخت خسارت توسط بیمه گر، پرداخت می کنید.

به عنوان مثال، شما 500 هزار تومان فرانشیز دارید. اگر با تیر برق برخورد کنید و هزینه تعمیر خودروی شما 1 میلیون و 200 هزار تومان باشد. شما 500 هزار تومان پرداخت خواهید کرد و بیمه گر شما 700 هزار تومان باقی مانده را پرداخت می کند. شما می توانید مبلغ فرانشیز خود را از گزینه های ارائه شده توسط بیمه گر خود انتخاب کنید.

هرچه فرانشیز شما بیشتر باشد، مسئولیت بیشتری از هزینه خسارت بر عهده شماست. این بدان معناست که هزینه های شما بیشتر خواهد بود، اما نرخ کلی کمتری خواهید داشت و بالعکس.

قیمت بیمه خودرو چگونه است؟

بیمه‌گران هنگام قیمت‌گذاری بیمه‌نامه خودرو شما فاکتورهای زیادی را در نظر می‌گیرند، از جمله سن، سابقه رانندگی، موقعیت مکانی و نوع خودرو. درباره فاکتورهای هزینه بیمه خودرو و میانگین هزینه بیمه خودرو می توانید با شماره ۰۹۹۱۰۸۲۰۷۸۸ برای گرفتن مشاوره تماس بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *