فردی در حال قرار دادن آخرین تیکه چوپ از یک پازل خانه چوبی را که رو آن بیمه نوشته شده است. پایین کادر تیتر بیمه تضمین کیفیت ساختمان چیست نوشته شده است

بیمه تضمین کیفیت ساختمان در واقع برای محافظت از ساخته، کسب و کار و شهرت یک هلدینگ ساختمان سازی الزامی است. با توجه به افزایش فعالیت های صنعتی و گسترده شدن شهرها و افزایش ساختمان سازی، برای شرکت ها و مهندسین این بیمه الزامی است.

بیمه تضمین کیفیت ساختمان یا همان بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان، به محافظت سازه در برابر خطرات احتمالی کمک می‌کند. در واقع این بیمه برای کمک به پوشش هزینه های تعمیرات مسکونی، تجاری و توسعه های کاربری مختلف ترتیب داده شده است.

بیمه تضمین کیفیت ساختمان چیست؟

بیمه تضمین کیفیت در واقع از زیر دسته های گروه بيمه‌هاي دوره بهره‌برداري، بیمه های مهندسی است. برای آشنایی بیشتر با انواع بیمه های ضروری مهندسی مقاله 7 بیمه مهندسی که هر مهندسی باید بشناسد! را بخوانید.

اگر صدمات ناشی از نقص در طراحی یا ساخت ساختمان یا مواد معیوب، سازه ای ماه ها یا سال ها پس از اتمام عملی یک پروژه جدید ظاهر شود، بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان می‌تواند به پوشش هزینه های تعمیرات یا بازسازی کمک کند.

این نوع صدمات می‌تواند بسیار مخرب، پرهزینه و پیچیده باشد و می‌تواند تأثیر جدی بر کسب و کار شما داشته باشد. به همین دلیل است که کاهش ریسک با بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان یک سرمایه گذاری درست تجاری است.

امنیت ارائه شده توسط سیاست بیمه تضمین کیفیت ساختمان می‌تواند سرمایه گذاران را تشویق کند و فروش و اجاره را تسریع بخشد و به فروش آتی ملک کمک کند.

برای چه نوع پروژه هایی می توان بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان را خریداری کرد؟

بیمه عیوب اساسی و پنهان را برای مسائل ذاتی یا ساختاری برای طیف گسترده ای از توسعه های مسکونی، تجاری و کاربری مختلط ترتیب داده می‌شود.

شما می توانید برای پروژه های سوداگرانه، غیرمسئولانه و تکمیل شده نیز تحت پوشش قرار بگیرید. دارندگان این بیمه می‌توانند از افرادی که خودسازی می‌کنند تا توسعه‌دهندگان ملی در مقیاس بزرگ متفاوت باشند.

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان

مزایا و پوشش های بیمه تضمین کیفیت ساختمان شامل چه مواردیست؟

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان به این معنی است که نیازی به تعیین مقصر یا اثبات سهل انگاری نیست و نیازی به دعوای حقوقی آهسته و پیچیده قبل از انجام تعمیر نیست.

در این قوانین این بیمه نامه هیچ محدودیتی در تعداد واگذاری ها (انتقال به مالکان آینده) وجود ندارد و دسترسی فوری به بودجه تعمیرات می‌تواند وقفه کسب و کار را به حداقل برساند.

این بیمه یک جایگزین مقرون به صرفه و با کارایی بالا برای ضمانت های وثیقه ارائه می‌دهد، اگرچه این دو اغلب دست به دست هم می‌دهند و مکمل یکدیگر هستند.

اما در ضمانت‌های وثیقه فقط در صورتی قابل اجرا هستند که سیاست غرامت حرفه‌ای (که معمولاً به آن اضافه می‌شود) هنوز برقرار باشد و همه طرف‌ها همچنان در حال معامله باشند.

شما همچنین باید سهل انگاری تیم ساخت و ساز را ثابت کنید، که می تواند بسیار دشوار باشد. با این حال، بیمه تضمین کیفیت حتی اگر طرفین معامله را متوقف کنند، شما را پوشش می‌دهد و نیازی به اثبات سهل انگاری نیست.

موارد تحت پوشش:

 • نمای ساختمان
 • اجزای اصلی مانند ستون ها، دیوارها، کف، باربند و… که در استحکام ساختمان موثر‌اند.
 • آسانسورها و دیگر تجهیزات مکانیکی و برقی ساختمان
 • عایق های رطوبتی
 • هزینه های محوطه سازی مانند ساخت آب‌نما
 • هزینه های مربوط به احداث دسترسی، مانند پل هوایی و پیاده رو
 • خسارات ناشی از طراحی اشتباه، نقض قوانین، عدم رعایت استانداردها و…
 • خسارات ناشی از مصالح نامرغوب یا معیوب

موارد استثناء:

 • خرابکاری های عمدی
 • جنگ، شورش، عملیات تروریستی و…
 • خساراتی که به دلیل فرسایش رخ می‌دهند.
 • بلایای طبیعی مانند زلزله، طوفان، سیل، صاعقه
 • آتش سوزی یا انفجار
 • آسیب های ناشی از نگهداری نادرست سازه
 • خساراتی که بعد از تکمیل ساختمان در اثر ایجاد تغییرات یا تعمیر بخشی از ساختمان ایجاد شود.
 • صدمات ایجاد شده از سوی ساختمان های مجاور

بهترین عمل این است، که هنگام بستن قرارداد تمامی موارد بیمه‌نامه را با دقت بخوانید، چرا که معمولا استثنائات و موارد تحت پوشش شرکت های بیمه مختلف متفاوت است.

به طور کلی هدف این ‌بیمه‌نامه حفظ و توسعه امنیت سازندگان و سرمایه گذاران بخش ساختمان، حفظ و حمایت حقوق مصرف کنندگان، ارتقاء کیفیت ساختمان‌ها و رعایت اصول فنی و استاندارد ساختمان است.

برای ساختمان سازی و دیگر پروژه‌ها بهترین سرمایه گذاری، خریدن بیمه های واجب و ضروری است. اما قبل از خرید بهتر است حتما با یک مشاور بیمه خوب درباره بیمه هایی که مناسب با پروژه های شماست مشورت کنید.

منبع:


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *