فردی در حال امضای قرارداد برای انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث
 ممکن است هنگامی که در حال خرید یک خودرو جدید با تمام هیجان خود هستید، نگران هزینه های بیمه باشید و با خود فکر کنید که چه اتفاقی برای بیمه ای که در حال حاضر دارید می افتد. خب باید بگوییم اگر در حالی که خط‌مشی فعلی‌تان هنوز فعال است، خودروی خود را عوض می‌کنید، باید قبل از حرکت با چرخ‌های جدید خود، پوشش خود را به‌روزرسانی کنید.
در واقع شما با انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث میتوانید از هزینه های اضافی و مجدد نجات پیدا کنید.
طبق قانون تصویب شده در سال 1398 شما می توانید بیمه شخص ثالث خود را از شرکت فعلی به شرکت دیگر، به خودرویی جدید و یا حتی مالک جدید انتقال بدهید. اگر شما آشنایی کافی با بیمه شخص ثالث را ندارید پیشنهاد می شود، مقاله بیمه ی شخص ثالث را بخوانید.

منظور از انتقال بیمه شخص ثالث چیست؟

طبق قانون تصویب شده رانندگان، می‌توانند تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث را به اعضاء درجه 1 خانواده خود یا خریدار وسیله نقلیه خود انتقال دهند.

تخفیف بیمه شخص ثالث چیست؟

فردی که دست های خود را به شکل چتر بالای یک اسباب بازی خودرو قرار داده

بیمه شخص ثالث از بیمه های اجباری ست، که تمامی دارندگان خودرو باید آن را خریداری کنند. بر اساس قانون این بیمه، در صورتی که بیمه گذار در طول مدت بیمه نامه از آن استفاده نکند، هنگام تمدید بیمه نامه، از تخفیف عدم خسارت برخوردار می شود.

بعضی افراد، که به طور کم خطر و ایمن رانندگی می‌کنند و یا هنگام بروز حادثه از شرکت بیمه خسارت نمی‌‌گیرند. از این تخفیف برخوردار می شوند.

شرکت‌های بیمه‌ای، تخفیف‌های عدم خسارت را هنگام تمدید بیمه شخص ثالث، بر قیمت بیمه‌نامه اعمال می‌کنند. در قانون این بیمه نامه، این تخفیفات از سال دوم بیمه شخص ثالث با 5% آغاز می‌شود. تخفیفات بیمه شخص ثالث با افزایش سالانه 5 درصدی، در سال چهاردهم به حداکثر میزان خود یعنی 70% می رسد.

در قانون قبلی این تخفیف، با یک بار تصادف از بین‌ می‌رفت اما از سال 97، این تخفیف به صورت پلکانی کم‌ می‌شود و یک جا از بین نمی‌رود. روش کاهش این تخفیف به این صورت است که با تصادف اول 20 درصد، تصادف دوم 30 درصد و تصادف سوم به بعد 40 درصد از این تخفیف کم‌ می‌شود.

چه زمانی می توان تخفیفات بیمه شخص ثالث را انتقال داد؟

هنگام انتقال بیمه شخص ثالث، یکی از مهم‌ترین دغدغه رانندگان خودرو تخفیفات عدم خسارت است. چرا که هنگامی که فرد از درصد بالایی از تخفیفات برخوردار باشد می تواند این بیمه را با قیمتی خیلی پایین تر خریداری کند.

آیین نامه انتقال بیمه شخص ثالث به صورت زیر است:

 • انتقال به شرکت دیگر
 • انتقال از خودروی قدیمی و اسقاطی یا فرسوده به خودروی جدید
 • انتقال به مالک جدید خودرو

در حالت کلی انتقال بیمه شخص ثالث به همسر، فرزندان و پدر و مادر (خانواده درجه 1) امکان پذیر است.

قوانین انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در سال 1401

دو فرد که باهم تصادف کرده اند در حال بحث درباره انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث هستند

با اینکه قیمت بیمه شخص ثالث از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است، اما تمامی این شرکت ها از قوانین زیر پیروی می کنند:

 • سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به شخص انتقال دهنده تعلق دارد. به هیچ وجه امکان انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه ثالث به مالک جدید خودرو (شخص انتقال گیرنده) وجود ندارد.
 • واحدهای صدور بیمه و سامانه‌های آنلاین خرید بیمه موظف هستند که در هنگام صدور بیمه‌نامه مدارک احراز مالکیت خودرو را رویت نمایند. این مدارک احراز هویت خودرو شامل کارت خودرو و برگه سبز هستند.
 • در صورت تغییر پلاک خودرو، باید تخفیفات بیمه‌نامه شخص ثالث برای انتقال گیرنده حذف شود.
 • هنگام تمدید بیمه شخص ثالث استعلام بیمه از سنهاب و درج اطلاعات براساس آن ضروری است. این امر در زمان انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه‌نامه اول به بیمه نامه دوم نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 • اگر فروشنده، پلاک خودرو را به نام خود تعویض کرده باشد، کلیه سوابق تخفیفات عدم خسارت او حذف می‌شود.
 • انتقال سوابق عدم خسارت به سایرین(خریدار جدید خودرو) به معنای نقض قوانین است. برخورد قانونی با تخلفات الزامی است.
 • انتقال تخفیفات عدم خسارت انواع خودرو به وسیله نقلیه دیگر دارای همان نوع کاربری امکان‌پذیر است. در چنین شرایطی مالک خودرو می‌تواند خود شخص انتقال دهنده یا همسر، والدین و فرزندان او باشد.
 • امکان صدور الحاقیه انتقال تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث قبل و بعد از انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید خودرو میسر است.
 • گرفتن حق بیمه مدت زمان باقی‌مانده از بیمه ثالث برای انتقال تخفیفات بیمه ثالث قانونی نیست.
 • انتقال سوابق تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث با صدور گواهی و بدون پرداخت حق بیمه امکان‌پذیر است.
 • اگر انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث به خودروی جدید صورت بگیرد و بالعکس، حق بیمه از بیمه‌گزار دریافت نخواهد شد.
 • اگر انتقال تخفیف بیمه ثالث به وسیله نقلیه جدید و فریز کردن تخفیفات تا اطلاع ثانوی به صورت الحاقیه اصلاحی باشد، حق بیمه‌ای بابت فریز کردن تخفیفات دریافت نخواهد شد.
 • در صورتی که شخص مالک دو خودرو باشد، امکان انتقال تخفیف بیمه ثالث از خودرویی به خودروی دیگر برای او وجود ندارد.
 • همه تخفیفات عدم خسارت بیمه شخص ثالث به صورت کامل بر روی یک بیمه‌نامه انتقال می‌یابد.

چگونه تخفیف بیمه شخص ثالث را انتقال دهیم؟

دو خودروی اسباب بازی کوچک زرد و سفید در کنار چندین سکه و ماشین حساب روی یک قرارداد انتقال بیمه شخص ثالث قرار گرفته اند

مالک جدید خودرو اگر بخواهد از تخفیفات بیمه شخص ثالث خودرو برخوردار شود، بیمه‌گزار قبلی باید قبل از تمدید بیمه‌نامه، درخواست انتقال بیمه شخص ثالث را به نام شخص جدید به نمایندگی بیمه ارائه دهد. نماینده شرکت بیمه نیز تفاوت بین تخفیف بیمه پیشین را دریافت کرده و تخفیفات را انتقال می دهد.

شما می توانید در این روند از مشاور بیمه خود کمک بگیرید، اگر شما از کار و وظیفه مشاور بیمه آگاهی کافی ندارید، می توانید مقاله مشاور بیمه را بخوانید یا به اینستاگرام ما مراجعه کنید.

برای گرفتن مشاوره از کارشناسان ما از طریق دکمه زیر با ما ارتباط بگیرید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *